Results Pentathlon 2007: Difference between revisions
From Compendum Caidis
Jump to navigationJump to search
(Fixed broken links) |
(Updated format, fixed typos) |
||
Line 13: | Line 13: | ||
==Individual Arts Fair awards== | ==Individual Arts Fair awards== | ||
SCA Name | SCA Name-Division-Class-Place<br> | ||
[[Adelicia of Caithness]] Journeyman | [[Adelicia of Caithness]] | ||
*Journeyman Visual, Surface Decoration-Other, 1st<br> | |||
[[Adelheit Schwarzenkatze]] Journeyman Visual, Calligraphy 1st<br> | [[Adelheit Schwarzenkatze]] | ||
*Journeyman Visual, Calligraphy 1st<br> | |||
*Apprentice Culinary, Preserves 1st<br> | |||
*Apprentice Performance, Dramatic Interpretation, 2nd<br> | |||
*Apprentice Fiber Arts, Costume, Hats 1st<br> | |||
*Journeyman Fiber Arts, Costume Review 1st<br> | |||
*Journeyman Functional, Tools Scribal 1st<br> | |||
[[Aelina Westerlund]] Apprentice Functional, Herbcraft | [[Aelina Westerlund]] | ||
*Apprentice Functional, Herbcraft, Comfits 2nd<br> | |||
[[Ann the Bookmaker]] | [[Ann the Bookmaker]] | ||
*Apprentice Fiber Arts, Lacemaking 2nd<br> | |||
*Artisan Functional, Book Arts Binding 2nd<br> | |||
[[Beathog nic Dhonnchaidh]] Artisan | [[Beathog nic Dhonnchaidh]] | ||
*Artisan Culinary, Cheese 1st<br> | |||
*Journeyman Fiber Arts, Costume Construction 1st<br> | |||
*Apprentice Fiber Arts, Weaving Tablet 1st<br> | |||
*Apprentice Fiber Arts, Weaving Tablet 2nd<br> | |||
*Apprentice Fiber Arts, Spinning 1st<br> | |||
*Apprentice Functional, Tools Other 2nd<br> | |||
*Journeyman Composition, Song 2nd<br> | |||
[[Caitlin Christiana Wintour]] Artisan | [[Caitlin Christiana Wintour]] | ||
*Artisan Performance, Dramatic Interpretation 2nd<br> | |||
*Artisan Performance, Dramatic Reading 2nd<br> | |||
*Artisan Fiber Arts, Costume review 1st<br> | |||
*Apprentice Functional, Book Arts Binding 1st<br> | |||
*Artisan Composition, Prose 1st<br> | |||
[[Caterucia Bice da Ghiacceto]] Journeyman Culinary, Prepared Meats 1st<br> | [[Caterucia Bice da Ghiacceto]] | ||
*Journeyman Culinary, Prepared Meats 1st<br> | |||
*Apprentice Culinary, Brewing Medicinal 1st<br> | |||
*Journeyman Performance, Persona 1st<br> | |||
*Artisan Composition, Research Paper 1st<br> | |||
[[Czina Angielczyka]] Journeyman Visual, Surface Decoration | [[Czina Angielczyka]] | ||
*Journeyman Visual, Surface Decoration-Other 2nd<br> | |||
*Apprentice Culinary, Condiments 2nd<br> | |||
*Journeyman Fiber Arts, Weaving Tablet 1st<br> | |||
*Journeyman Fiber Arts, Weaving Other item 1st<br> | |||
*Journeyman Functional, Equestrian Arts 2nd<br> | |||
*Journeyman Composition, Research Paper 1st<br> | |||
[[Domhnall mac Pharlain]] Apprentice Visual, Illumination 2nd<br> | [[Domhnall mac Pharlain]] | ||
*Apprentice Visual, Illumination 2nd<br> | |||
*Apprentice Visual, Surface, Stamped Coin 2nd<br> | |||
*Journeyman Culinary, Prepared Meats 2nd<br> | |||
*Apprentice Performance, Instrumental 1st<br> | |||
*Apprentice Functional, Furniture, Other 1st<br> | |||
*Journeyman Composition, Song 1st<br> | |||
[[Douceline de la Hay]] Journeyman Visual, Drawing / Painting 2nd<br> | [[Douceline de la Hay]] | ||
*Journeyman Visual, Drawing / Painting 2nd<br> | |||
*Journeyman Visual, Ceramics Decorative 1st<br> | |||
*Apprentice Performance, Dramatic Reading 2nd<br> | |||
*Journeyman Functional, Tools Other 2nd<br> | |||
*Apprentice Composition, Research Paper 2nd<br> | |||
*Apprentice Composition, How-to Paper 2nd<br> | |||
[[Eirikr mjoksiglandi]] Journeyman Functional, Furniture, Chair 1st<br> | [[Eirikr mjoksiglandi]] | ||
*Journeyman Functional, Furniture, Chair 1st<br> | |||
*Journeyman Functional, Tourney box 1st<br> | |||
Leon DuFay | Leon DuFay | ||
*Apprentice Visual, Drawing / Painting 1st<br> | |||
[[Liudmila Vladimirova doch']] Journeyman Visual, Illumination 1st<br> | [[Liudmila Vladimirova doch']] | ||
*Journeyman Visual, Illumination 1st<br> | |||
*Artisan Culinary, Tourney Dish 1st<br> | |||
*Artisan Performance, Dramatic Interp. 2nd<br> | |||
*Artisan Performance, Dramatic Reading 1st<br> | |||
*Artisan Fiber Arts, Needlework Other 1st<br> | |||
*Artisan Composition, Poetry 1st<br> | |||
[[Otuell Gowe]] Artisan | [[Otuell Gowe]] | ||
*Artisan Visual, Jewelry Metalwork 1st<br> | |||
*Artisan Functional, Tools Other 1st<br> | |||
[[ | [[Suzanne Delaplaine]] | ||
*Apprentice Visual, Illumination 1st<br> | |||
*Apprentice Visual, Jewelry Metalwork 1st<br> | |||
*Journeyman Culinary, Breads 2nd<br> | |||
*Journeyman Functional, Weapons Archery 1st<br> | |||
*Journeyman Composition, How-to Paper 2nd<br> | |||
[[ | [[Tabitha Leah of Samarra]] | ||
*Artisan Fiber Arts, Counted Thread 1st<br> | |||
*Journeyman Functional, Herbcraft Ornamental 2nd<br> | |||
[[Typhainne d'Alixandre]] Artisan | [[Typhainne d'Alixandre]] | ||
*Artisan Visual, Calligraphy 2nd<br> | |||
*Artisan Visual, Illumination 1st<br> | |||
*Apprentice Visual, Heraldic Banner / Flag 2nd<br> | |||
*Apprentice Culinary, Cheese 1st<br> | |||
*Journeyman Functional, Tools Scribal 2nd<br> | |||
*Journeyman Composition, Research Paper 2nd<br> |
Revision as of 15:17, 24 December 2015
These are the detailed results of the 2007 Caidan Arts and Sciences Pentathlon.
Individual Pentathlon Winners
- 1st Place: Liudmila Vladimirova doch'
Team Pentathlon Winners
- 1st Place: House Atargatis
Aoibheall an Sionnach Melisande de Frayne Teleri of Gwynedd
Individual Arts Fair awards
SCA Name-Division-Class-Place
- Journeyman Visual, Surface Decoration-Other, 1st
- Journeyman Visual, Calligraphy 1st
- Apprentice Culinary, Preserves 1st
- Apprentice Performance, Dramatic Interpretation, 2nd
- Apprentice Fiber Arts, Costume, Hats 1st
- Journeyman Fiber Arts, Costume Review 1st
- Journeyman Functional, Tools Scribal 1st
- Apprentice Functional, Herbcraft, Comfits 2nd
- Apprentice Fiber Arts, Lacemaking 2nd
- Artisan Functional, Book Arts Binding 2nd
- Artisan Culinary, Cheese 1st
- Journeyman Fiber Arts, Costume Construction 1st
- Apprentice Fiber Arts, Weaving Tablet 1st
- Apprentice Fiber Arts, Weaving Tablet 2nd
- Apprentice Fiber Arts, Spinning 1st
- Apprentice Functional, Tools Other 2nd
- Journeyman Composition, Song 2nd
- Artisan Performance, Dramatic Interpretation 2nd
- Artisan Performance, Dramatic Reading 2nd
- Artisan Fiber Arts, Costume review 1st
- Apprentice Functional, Book Arts Binding 1st
- Artisan Composition, Prose 1st
- Journeyman Culinary, Prepared Meats 1st
- Apprentice Culinary, Brewing Medicinal 1st
- Journeyman Performance, Persona 1st
- Artisan Composition, Research Paper 1st
- Journeyman Visual, Surface Decoration-Other 2nd
- Apprentice Culinary, Condiments 2nd
- Journeyman Fiber Arts, Weaving Tablet 1st
- Journeyman Fiber Arts, Weaving Other item 1st
- Journeyman Functional, Equestrian Arts 2nd
- Journeyman Composition, Research Paper 1st
- Apprentice Visual, Illumination 2nd
- Apprentice Visual, Surface, Stamped Coin 2nd
- Journeyman Culinary, Prepared Meats 2nd
- Apprentice Performance, Instrumental 1st
- Apprentice Functional, Furniture, Other 1st
- Journeyman Composition, Song 1st
- Journeyman Visual, Drawing / Painting 2nd
- Journeyman Visual, Ceramics Decorative 1st
- Apprentice Performance, Dramatic Reading 2nd
- Journeyman Functional, Tools Other 2nd
- Apprentice Composition, Research Paper 2nd
- Apprentice Composition, How-to Paper 2nd
- Journeyman Functional, Furniture, Chair 1st
- Journeyman Functional, Tourney box 1st
Leon DuFay
- Apprentice Visual, Drawing / Painting 1st
- Journeyman Visual, Illumination 1st
- Artisan Culinary, Tourney Dish 1st
- Artisan Performance, Dramatic Interp. 2nd
- Artisan Performance, Dramatic Reading 1st
- Artisan Fiber Arts, Needlework Other 1st
- Artisan Composition, Poetry 1st
- Artisan Visual, Jewelry Metalwork 1st
- Artisan Functional, Tools Other 1st
- Apprentice Visual, Illumination 1st
- Apprentice Visual, Jewelry Metalwork 1st
- Journeyman Culinary, Breads 2nd
- Journeyman Functional, Weapons Archery 1st
- Journeyman Composition, How-to Paper 2nd
- Artisan Fiber Arts, Counted Thread 1st
- Journeyman Functional, Herbcraft Ornamental 2nd
- Artisan Visual, Calligraphy 2nd
- Artisan Visual, Illumination 1st
- Apprentice Visual, Heraldic Banner / Flag 2nd
- Apprentice Culinary, Cheese 1st
- Journeyman Functional, Tools Scribal 2nd
- Journeyman Composition, Research Paper 2nd